Zaloguj Zarejestruj

Login to your account

Username
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
Username
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *

Chociaż pierwsze próby użycia strumienia wody o wysokim ciśnieniu do oddzielania materiału datuje się na połowę XIX wieku ( hydraulic mining ), to dopiero w latach trzydziestych XX wieku strumień wody pod wysokim ciśnieniem zaczął być używany jako przemysłowe narzędzie tnące do cięcia papieru. Technologia cięcia wodą zaczęła się rozwijać po II wojnie kiedy szukano efektywnych metod cięcia przemysłowego.

Strumień wody o wysokim ciśnieniu umożliwiał cięcie tylko miękkich materiałów. Dodanie ścierniwa umożliwiło zastosowanie technologii do cięcia również twardych materiałów.

W 1958 r Billie Schwacha skonstruował system używający ultra wysokiego ciśnienia ( 690 MPa ) do cięcia twardych materiałów takich jak stal nierdzewna który był używany w przemyśle lotniczym. Technologia nie była doskonała – pojawiły się problemy z rozwarstwianiem się materiału.

źródło: USPTO

Fot. Schemat systemu Billie Swacha, źródło: USPTO Patent and Published Application Image Databases

 

 

 

W latach 60-tych eksperymentowano z technologią, opracowano głowice do cięcia wodą z kryzą ( 0.05 mm ) i dyszą.

 Wikipedia Commons

 

Fot. Rozwój głowicy Waterjet, źródło: Wikipedia Commons

 

W 1973 r. John Olsen rozwinął koncepcję pompy wzmacniaczowej ( intensifier pump ) i pod koniec lat 70-tych pojawiły się pierwsze komercyjne maszyny waterjet.

Technologia

Jak działa waterjet?

Zasada powstawania strugi wody polega na podniesieniu jej ciśnienia do bardzo wysokich wartości, tak aby możliwe było "przeciśnięcie" wody przez bardzo mały otwór w tzw. kryzy (w języku angielskim nazwanej "orifice" lub "jewel"). Sam strumień wody pod wysokim ciśnieniem wypływający z takiej dyszy jest w stanie przeciąć miękkie materiały takie jak: pianka, guma itp.

W celu uzyskania wydajnego strumienia wody należy podnieś jej ciśnienie do wartości ok 1300-4000 bar (20 000-60 000 PSI). Ciśnienie tego rzędu spowoduje wymuszenie przepływu wody przez dyszę wodną (w której osadzony jest najczęściej diament) z otworem o typowej średnicy 0.18 - 0.4mm (0.007" do 0.015"). Powstaje w ten sposób struga wody o prędkości zbliżonej do prędkości dźwięku i bardzo dużej energii.

dowiedz się więcej...

Nasz waterjet

Bystronic ByJet 4022

  • Obszar cięcia: 4000 x 2250 mm

  • Liczba głowic tnących: 2

  • Maksymalna prędkość pozycjonowania: 84 m/min
  • Maksymalna prędkość cięcia: 50 m/min
  • Minimalna prędkość cięcia: 1 mm/s

Pełna specyfikacja...