Jak działa waterjet?
Zasada powstawania strugi wody polega na podniesieniu jej ciśnienia do bardzo wysokich wartości, tak aby możliwe było "przeciśnięcie" wody przez bardzo mały otwór w tzw. kryzy (w języku angielskim nazwanej "orifice" lub "jewel"). Sam strumień wody pod wysokim ciśnieniem wypływający z takiej dyszy jest w stanie przeciąć miękkie materiały takie jak: pianka, guma itp.
W celu uzyskania wydajnego strumienia wody należy podnieś jej ciśnienie do wartości ok 1300-4000 bar (20 000-60 000 PSI). Ciśnienie tego rzędu spowoduje wymuszenie przepływu wody przez dyszę wodną (w której osadzony jest najczęściej diament) z otworem o typowej średnicy 0.18 - 0.4mm (0.007" do 0.015"). Powstaje w ten sposób struga wody o prędkości zbliżonej do prędkości dźwięku i bardzo dużej energii.
Pure waterjet i abrasive waterjet ( AWJ )
Nazwa waterjet jest dzisiaj stosowana ogólnie, sama technologia dzieli się na tzw. Pure Waterjet - cięcie samym strumieniem wody i Abrasive Waterjet ( AWJ ) czyli cięcie strumieniem wody z dodatkiem ścierniwa którym najczęściej jest granat.
Fot. 1 Głowica Pure Waterjet Fot. 2 Głowica Abrasive Waterjet
W technologii AWJ poniżej poziomu dyszy wodnej bardzo duża prędkość wody pod wysokim ciśnieniem powoduje powstanie podciśnienia co powoduje samoczynne zasysanie ścierniwa do komory w której następuje zmieszanie z wodą. Mieszanina wodno-ścierna jest następnie formowana w dyszy miksującej i kierowana w miejsce obróbki.